VÝLETY - PO ČESKÉ REPUBLICE

« zpět
BRNO

 Jihomoravská metropole jako hlavní město Moravy nabízí mnoho kulturních památek za zmínku stojí např. hrad Špilberk , na návrší Petrov biskupství a katedrála sv. Petra a Pavla v goticko-románského slohu s novogotickým dvojvěžím. Z městského opevnění byla zachována jen Měnínská brána. Z církevních staveb vyniká gotický kostel sv. Jakuba Většího s 92 m vysokou věží, jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie a klášter cisterciáček na Starém Brně z přelomu 10. a 11. stol. s kostelem Nanebevzetí Panny Marie z r. 1322, který byl od r. 1782 klášterem augustiniánů a také působištěm zakladatele genetiky J. G. Mendela. Také je možno zavítat na prohlídku funkcionalistické vily Tugendhat, která je zapsána na seznamu UNESCO (prohlídku je nutno dopředu rezervovat!).

ČESKÝ KRUMLOV (UNESCO)

Středověké město je obklopeno meandry řeky Vltavy. Dominantou města je zámek, který je po Pražském hradě největším zámeckým komplexem v České republice. Renesanční zámek se skládá z Dolního hradu s věží a Horního hradu. Naprostým unikátem je Most Na plášti, který spojuje zámek se zámeckou zahradou. Zahrada byla založena v 16. století a na rozloze 10 ha nabízí kromě odpočinku také Kaskádovitou fontánu, barokní letohrádek Belárii nebo otáčivé hlediště pro divadlo v otevřené krajině. Za zmínku také stojí zámecké barokní divadlo ve kterém se dochovalo kromě hlediště, orchestřiště, jeviště, jevištní techniky (tzv. mašinerie), dekorací, kostýmů, textů, libret také účty a inventáře. V podzámčí je možno navštívit třeba Latrán s gotickými domy nebo Plešivec – historické předměstí Českého Krumlova.

DĚTĚNICE - zámek

Původně dřevěná tvrz byla ve středověku přestavěna na gotický hrad, ze kterého jsou dodnes dochovány věže a gotické sklepy. Po mnohých přestavbách se v pozdním barokním slohu dochoval dodnes. V roce 1948 byl zámek zestátněn a využíván jako internátní škola, po roce 1991, kdy bylo zařízení přemístěno začal zámek chátrat. V letech 1998-2000 byl zcela zrekonstruován novým soukromím majitelem a zpřístupněn veřejnosti. V blízkosti zámku je také obnovený zámecký pivovar s muzeem pivovarnictví a proslulá středověká krčma.

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU - zámek

Zámek patří mezi nejkrásnější v České republice. Romantický nádech dostal po neogotické přestavbě za rodu Schwanzenbergů, kteří kromě oprav také založily rozsáhlý zámecký park. Prohlídka soukromých pokojů i přepychových reprezentačních sálů je přístupná po celý rok. Jízdárna je upravena na Alšovu jihočeskou galerii. Kromě zámku je možno k vidění u nedalekého Munického rybníka lovecký zámek Ohrada.

KARLOVY VARY

Karlovy Vary jsou největším a nejslavnějším lázeňským městem České republiky. Jejich historie sahá až do 2. poloviny 14. století, kdy se v místních lesích proháněl Karel IV. na koni a jeho družina díky náhodě objevila horký pramen. Ze 79 pramenů je lázeňsky využíváno 13. Nejznámější je Vřídlo (73°C), vystřikující do výše až 12 m ve Vřídelní kolonádě. Další prameny nalezneme v Mlýnské kolonádě, která byla vystavěna podle projektu Josefa Zítka, v dřevěné Tržní kolonádě a Zámecké kolonádě. Historické lázeňské budovy jsou převážně z 19. stol. Množství vycházkových cest doplňují rozhled¬ny Diana z r. 1914, Goethova vyhlídka z r. 1889 a nejstarší Vyhlídka Karla IV. z r. 1877. Lázně Karlovy Vary se proslavily také díky návštěvám slavných osobností (Beethoven, Franz Josef I., Paganini, Chopin, Mozart, Gogol, Tyl, Purkyně, Freud ).

KARLŠTEJN - hrad

Gotický hrad založený v roce 1348, zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Hrad Karlštejn byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV., jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V Kapli svatého Kříže byly v minulosti uloženy říšské korunovační klenoty a svaté ostatky, později pak také české korunovační klenoty.

KONOPIŠTĚ - zámek

Původně nedobytná gotická pevnost založena rodem Benešoviců před 700 lety. Od r. 1887 velkolepé sídlo následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Interiéry s bohatými sbírkami - Estenská sbírka zbraní, lovecké trofeje, svatojiřská sbírka.

KONOPIŠTĚ - golf

Novější osmnáctijamkové hřiště d’Este rozšířilo nabídku Golf Resortu Konopiště pro hráče golfu na šestatřicet mistrovských jamek. Hřiště je o poznání kratší než starší Radecký - má par 72 a délku 6086 z bílých odpališť - ale společným znakem zůstávají široké a přehledné fairwaye a rozlehlé a tvarované greeny. Specialitou hřiště d’Este, které nese jméno arcivévody Ferdinanda d’Este, je ostrovní green jamky číslo 9.

KUTNÁ HORA (UNESCO)

Ve středověku byla Kutná hora nejvýznamnějším městem po Praze díky rozsáhlé těžbě stříbra. Dominanta města gotická pětilodní katedrála Sv. Barbory byla založena jako hornický chrám a zasvěcena jejich patronce Sv. Barboře. Interiér je zdoben zachovalými gotickými a renesančními malbami. Stavba byla dokončena až na přelomu 19-20. století. Mezi další zajímavosti v Kutné hoře patří mincovna, Vlašský dvůr, Branská věž a kaple v hradní komplexu. V nedalekém Sedleci je možno navštívit Hřbitovní kostel Všech svatých s kostnicí a Katedrálu Nanebevzetí Panny Marie v komlexu bývalého cisterciáckého klášteru.

LEDNICE - zámek (UNESCO)

  Romantický zámek obklopený vodními kanály sloužil rodu Lichtenštejnu jako letní sídlo. Nalezneme zde honosné reprezentacní sály, jídelny a prepychové ložnice. V okolí zámku je možno navštívit zámecký skleník, zámecký park se sbírkou vzácných drevin, Minaret a také Januv hrad- lovecký zámecek , který byl vystaven jako falešná zrícenina.

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ

Lázeňské místo vzniklo roku 1805 od roku 1992 je zařazeno do památkové zóny. Léčivé prameny jsou zde známy již od středověku, v místě jich je 40, v okolí téměř 100, slouží k léčbě ledvinových, kožních, nervových, kloubních a dýchacích onemocnění. O založení lázní se zasloužili opat tepelského kláštera Karel Kašpar Reitenberger, lékař Jan Josef Nehr a autor parkové úpravy zahradní architekt Václav Skalník. Během 19. stol. získaly evropský věhlas. Velmi významnou stavbou je Kolonáda Maxima Gorkého s unikátní výzdobou a také populární Zpívající fontána, která každou lichou hodinu hraje jednu z mnoha slavných skladeb.

PLZEŇ

Mezi nejvýznamnější památky západočeské metropole patří historické jádro města, které je dnes chráněno jako městská památková rezervace. Dominantou města je gotický Chrám sv. Bartoloměje nejvyšší v Čechách, díky 102 metrů vysoké věži. Kromě něj se zde nachází z církevních památek také bývalý františkánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie a barokní budova kláštera dominikánek s kostelem sv. Anny. Dále je možno navštívit největší synagogu v celé České republice-Velkou synagogu a také Starou synagogu. V Plzni se nachází zoologická zahrada nebo arboretum Sofronka. Také je možno zavítat na prohlídky pivovaru Pilsner Urquell a pivovaru Gambrinus, které patří mezi unikátní industriální památky (ERIH).

TELČ (UNESCO)

Historické centrum města patří mezi nejcennější městské památkové rezervace na Moravě a také bylo v 90. letech zapsáno do seznamu UNESCO. Dominantou městečka je renesanční telčský zámek, který díky zachovalým původním interiérům patří mezi perly moravské renesance.

TEREZÍN

Město bylo založeno Josefem II. jako vojenská pevnost r. 1780 a pojmenováno podle císařovny Marie Terezie. Cihlové opevnění je obklopeno komplexem vodních příkopů, bastionů, kurtin a ravelinů. Vojensky nevýznamná pevnost byla zrušena r. 1882. Ve 2. světové válce byla pevnost proměněna na židovské ghetto (Hlavní pevnost) odkud nacisté přímo z ulic města odváželi židovské obyvatelstvo do likvidačních táborů. Malá pevnost smutně proslula coby věznice pražského gestapa. V současnosti se v Malé pevnosti nachází Památník Terezín, který je kulturní památkou.

« zpět